PC785-1C-12C-D-X
DigiKey Part Number
2634-PC785-1C-12C-D-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC785-1C-12C-D-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Packaging
Tray
Features
Diode
Coil Current
110 mA
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Power
1.3W
Must Operate Voltage
7.2 VDC
Coil Resistance
109 Ohms