PC785-1A-12S-R-X
DigiKey Part Number
2634-PC785-1A-12S-R-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC785-1A-12S-R-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
Picker Components
Operate Time
5 ms
Packaging
Tray
Release Time
2 ms
Part Status
Active
Features
Resistor, Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
127.7 mA
Termination Style
Plug In
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current)
35 A
Coil Power
1.5W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
94 Ohms
Must Operate Voltage
7.2 VDC