PC785-1C-12S-R-X
DigiKey Part Number
2634-PC785-1C-12S-R-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC785-1C-12S-R-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Packaging
Tube
Features
Resistor, Sealed - Fully
Coil Current
128 mA
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Power
1.5W
Must Operate Voltage
7.2 VDC
Coil Resistance
94 Ohms