0MIN020.V
DigiKey Part Number
F5101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0MIN020.V
Description
FUSE AUTO 20A 32VAC 32VDC BLADE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A 32 V 32 V Fuse Automotive Requires Holder Blade, Miniature
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0MIN020.V Models
Category
Voltage Rating - AC
32 V
Mfr
Voltage Rating - DC
Series
Response Time
Fast Blow
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Approval Agency
SAE, UL
Mounting Type
Requires Holder
Color
Yellow
Fuse Type
Size / Dimension
0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm)