ACJS-MV35-3
ACJS-MV35-3
ACJS-MV35-3
DigiKey Part Number
889-1821-ND
Manufacturer
Amphenol Audio
Manufacturer Product Number
ACJS-MV35-3
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACJS-MV35-3 Models
Mounting Type
Panel Mount
Mfr
Termination
Solder Eyelet(s)
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Part Status
Active
Body Color
Silver, Black
Connector Type
Phone Jack
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 Washer
Gender
Female
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Contact Material
Copper
Industry Recognized Mating Diameter
Panel Hole Size
0.236" (5.99mm)