SJ3-35053A
DigiKey Part Number
2223-SJ3-35053A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ3-35053A
Description
AUDIO JACK, 3.5MM, THROUGH HOLE,
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
EDA/CAD Models
SJ3-35053A Models
Category
Termination
Solder Eyelet(s)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Voltage - Rated
12VDC
Current Rating (Amps)
1 A
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Contact Material - Plating
Silver
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Black
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)