BTFW20R-3RSTGE4LF
DigiKey Part Number
BTFW20R-3RSTGE4LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW20R-3RSTGE4LF
Description
CONN RCPT 20POS R/A SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.299" (7.60mm)