LT1634AIS8-2.5#PBF
DigiKey Part Number
LT1634AIS8-2.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1634AIS8-2.5#PBF
Description
IC VREF SHUNT 0.05% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.05% 50 mA 8-SO
EDA/CAD Models
LT1634AIS8-2.5#PBF Models
Category
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 0.1Hz to 10Hz
15µVp-p
Packaging
Tube
Current - Cathode
8 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SO
Current - Output
50 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.05%