AWG28-24/F/300
DigiKey Part Number
AE24M-300-ND
123-AWG28-24/F/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-24/F/300
Description
CBL RIBN 24COND 0.05 MULTI 300'
Detailed Description
Enter Number of Feet in Order Quantity - Flat Ribbon Cable Multiple 24 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.200" (30.48mm)
Voltage
300 V
Operating Temperature
105°C
Number of Conductors
24
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG