AWG28-24/G/300
DigiKey Part Number
AE24G-300-ND
123-AWG28-24/G/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-24/G/300
Description
CBL RIBN 24COND 0.05 GRAY 300'
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 24 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 300.0' (91.44m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.200" (30.48mm)
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
24
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG