EXP-0911/10/S
DigiKey Part Number
708-1472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXP-0911/10/S
Description
CONN PLUG FMALE 10P NICKEL SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw
Category
Color
Black
Mfr
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
10A
Number of Positions
10 (Power)
Voltage Rating
250VAC/DC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.512" ~ 0.591" (13.00mm ~ 15.00mm)
Termination
Screw
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C