EXP-A921/10/P
DigiKey Part Number
EXP-A921/10/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXP-A921/10/P
Description
CONN RCPT MALE 10P NICKEL SCREW
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Screw
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXP-A921/10/P Models
Features
Backshell, Cable Clamp, UV Resistant
Current Rating (Amps)
10A
Cable Opening
0.787" ~ 0.866" (20.00mm ~ 22.00mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C