LIB1030Q4R0207
DigiKey Part Number
4688-LIB1030Q4R0207-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIB1030Q4R0207
Description
CAP LITHIUM HYB 200F 4V 10*30
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Radial, Can 130mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
200 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
4 V
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 1kHz