SLD4R2L1571030
DigiKey Part Number
5011-SLD4R2L1571030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD4R2L1571030
Description
4.2V,150F, D 10MM * L 30MM, LITH
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 F (EDLC) Supercapacitor 4.2 V Radial, Can 150mOhm 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Ymin
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
150 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
4.2 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C