CG-PD200MAX
CG-PD200MAX
CG-PD200MAX
DigiKey Part Number
2671-CG-PD200MAX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG-PD200MAX
Description
BATT CHARGER 200W DUAL TYPE C
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 5V, 9V, 12V, 15V, 20V 5A
Category
Voltage - Input
24V
Power - Max
200W
Series
Size / Dimension
3.48" L x 1.99" W x 1.03" H (88.39mm x 50.55mm x 26.16mm)
Mounting Type
Surface Mount, Wall Mount
Termination Style
USB C Receptacle (2)
Type
Enclosed
Features
Supports USB Protocols: BC 1.2, PD, PPS, QC 4.0 / 3.0 / 2.0
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Voltage - Nominal
5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Weight
16.8 g
Charge Current - Max
5A