CG-PD99PPS
CG-PD99PPS
CG-PD99PPS
DigiKey Part Number
2671-CG-PD99PPS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG-PD99PPS
Description
ChargeIT! mini 99W Dual Port USB
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 5V ~ 20V, 5V, 9V, 12V, 15V, 20V 3.3A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CG-PD99PPS Models
Category
Voltage - Input
9 ~ 24VDC
Power - Max
99.36W
Size / Dimension
3.48" L x 2.00" W x 1.03" H (88.30mm x 50.80mm x 26.16mm)
Mounting Type
Surface Mount, Wall Mount
Type
Enclosed
Termination Style
USB A Receptacle, USB C Receptacle
Battery Chemistry
Mobile Devices
Features
Supports USB Protocols: Apple 2.4A, DCP, FCP, PD, PPS, QC 3.0 / 2.0
Number of Cells
2
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Voltage - Nominal
5V ~ 20V, 5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Approval Agency
CE, FCC, IEC, UL
Charge Current - Max
3.3A