026TB32R502B1A1
026TB32R502B1A1
026TB32R502B1A1
DigiKey Part Number
CT2158-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
026TB32R502B1A1
Description
POT 5K OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Wirewound 5W Solder Lug
Resistance (Ohms)
5k
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.000" (25.40mm)
Power (Watts)
5W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Round - 0.937" Dia (23.80mm)