JC10-000-502N
DigiKey Part Number
563-2113-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JC10-000-502N
Description
POT 5K OHM 1/8W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.125W, 1/8W PC Pins
Category
Adjustment Type
Top Adjustment
Manufacturer
Nidec Components
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Rotation
Continuous
Packaging
Bulk
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
5k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Actuator Diameter
0.118" (3.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M6 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Long Life
Size - Body
Round - 0.394" Dia (10.00mm)