402F20012IKR is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 114
Abracon LLC
In Stock: 398
20 MHz ±10ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
402F20012IKR
DigiKey Part Number
402F20012IKR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
402F20012IKR
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ 8PF SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
402F20012IKR Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
20 MHz
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)