B1100B-13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Diodes Incorporated
In Stock: 31,354
Datasheet
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Central Semiconductor Corp
Similar
Comchip Technology
Similar
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Diode 100 V 1A Surface Mount SMB
DO-214AA
B1100B-13
DigiKey Part Number
B1100BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1100B-13
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B1100B-13 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
80pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 1 A