DMNH10H028SK3-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
onsemi
onsemi
In Stock: 59
IXYS
In Stock: 434
Vishay Siliconix
N-Channel 100 V 55A (Tc) 2W (Ta) Surface Mount TO-252-3
TO-252-3
DMNH10H028SK3-13
DigiKey Part Number
DMNH10H028SK3-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMNH10H028SK3-13
Description
MOSFET N-CH 100V 55A TO252
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2245 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 20A, 10V