HP75-72PS
DigiKey Part Number
1997-HP75-72PS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HP75-72PS
Description
72" FAN CORD W ON/OFF THUMB WHEE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Power Cord Fan Terminal Receptacle 45° 72.0" (1.83m) NEMA 1-15 Plug
Category
Number of Conductors
2
Manufacturer
Gardtec Incorporated
Cord Type
SPT-1
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
cURus
Part Status
Active
Voltage Rating
300 V
Style
Female Receptacle to Male Plug
Operating Temperature
105°C
1st Connector
Fan Terminal Receptacle 45°
Features
Thumbwheel
2nd Connector
NEMA 1-15 Plug
Base Product Number
Length
72.0" (1.83m)