FX23-40S-0.5SV10B
DigiKey Part Number
FX23-40S-0.5SV10B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-40S-0.5SV10B
Description
CONN RCPT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 (40 + 4 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX23-40S-0.5SV10B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
25mm, 30mm
Number of Positions
44 (40 + 4 Power)
Height Above Board
0.661" (16.80mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)