BSZ100N06NSATMA1
DigiKey Part Number
BSZ100N06NSATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSZ100N06NSATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSZ100N06NSATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSZ100N06NSATMA1
Description
MOSFET N-CH 60V 40A TSDSON
Detailed Description
N-Channel 60 V 40A (Tc) 2.1W (Ta), 36W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL
EDA/CAD Models
BSZ100N06NSATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.3V @ 14µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1075 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 36W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8-FL
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 20A, 10V