IRS2007STRPBF
DigiKey Part Number
IRS2007STRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRS2007STRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRS2007STRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRS2007STRPBF
Description
IC HALF BRIDGE DRVR 600MA 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half Bridge (2) Driver Battery Powered Power MOSFET 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRS2007STRPBF Models
Category
Current - Output / Channel
600mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Voltage - Supply
10V ~ 20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Load
200V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Half Bridge (2)
Mounting Type
Surface Mount
Applications
Battery Powered
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)