IPD180N10N3GATMA1
DigiKey Part Number
IPD180N10N3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD180N10N3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD180N10N3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD180N10N3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 43A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 43A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
EDA/CAD Models
IPD180N10N3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 33µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 33A, 10V