ISC037N03L5ISATMA1
DigiKey Part Number
448-ISC037N03L5ISATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-ISC037N03L5ISATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-ISC037N03L5ISATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISC037N03L5ISATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 20A/78A TDSON
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 20A (Ta), 78A (Tc) 2.5W (Ta), 37W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-6
EDA/CAD Models
ISC037N03L5ISATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1100 pF @ 15 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 37W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-6
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 30A, 10V