IXFH24N60X is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
IXYS
In Stock: 5,042
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 158
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,419
Rohm Semiconductor
In Stock: 282
Vishay Siliconix
In Stock: 439
Vishay Siliconix
In Stock: 500
In Stock: 494
In Stock: 378
N-Channel 600 V 24A (Tc) 400W (Tc) Through Hole TO-247-3
IXFH24N60X
DigiKey Part Number
IXFH24N60X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH24N60X
Description
MOSFET N-CH 600V 24A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1910 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
400W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
175mOhm @ 12A, 10V