EST336M035AC3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 5,860
Datasheet
Rubycon
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chinsan (Elite)
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 720mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EST336M035AC3AA
DigiKey Part Number
399-EST336M035AC3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EST336M035AC3AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EST336M035AC3AA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
720mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C