TCJD226M050R0090E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4,392
Datasheet
22 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 50 V 2917 (7343 Metric) 90mOhm @ 100kHz
TCJD226M050R0090E
DigiKey Part Number
478-TCJD226M050R0090ETR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCJD226M050R0090ECT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCJD226M050R0090EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJD226M050R0090E
Description
CAP TANT POLY 22UF 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz