SMCJ8.5CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
YAGEO
YAGEO
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ8.5CA-HR
DigiKey Part Number
SMCJ8.5CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ8.5CA-HR
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V