SMCJ8.5CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Similar
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ8.5CA
DigiKey Part Number
SMCJ8.5CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ8.5CA
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ8.5CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V