1.5SMC10CAHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
STMicroelectronics
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 27
Comchip Technology
14.5V Clamp 103A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC10CAHE3/57T
DigiKey Part Number
1.5SMC10CAHE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC10CAHE3/57T
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.55V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
9.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.5V