L1SP-DRD0002800000
DigiKey Part Number
1416-2056-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-2056-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-2056-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1SP-DRD0002800000
Description
LED LUXEON SUNPLS RED 660NM 2835
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color LUXEON SunPlus 2835 Horticulture Red 660nm (650nm ~ 670nm) 1411 (3528 Metric)
Category
Temperature - Test
25°C
Mfr
Viewing Angle
130°
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
2835
Color
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Wavelength
660nm (650nm ~ 670nm)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Test
120mA
Thermal Resistance of Package
15°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.15V
Base Product Number
Current - Max
250mA