L1SP-PNK1002800000
DigiKey Part Number
1416-2062-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-2062-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-2062-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1SP-PNK1002800000
Description
LED LUXEON SUNPLUS WHITE 2835
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON SunPlus 2835 Horticulture White 2.85V 120mA 120° 1411 (3528 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L1SP-PNK1002800000 Models
Category
Viewing Angle
120°
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
2835
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Color
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Test
120mA
Thermal Resistance of Package
13°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.85V
Base Product Number
Current - Max
480mA