E9225E12B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E9225E12B-FSR
Description
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 56.0 CFM (1.57m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
39.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Weight
0.245 lb (111.13 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.498A
Air Flow
56.0 CFM (1.57m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.280 in H2O (69.7 Pa)