APT60M75L2LLG
DigiKey Part Number
APT60M75L2LLG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT60M75L2LLG
Description
MOSFET N-CH 600V 73A 264 MAX
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 73A (Tc) 893W (Tc) Through Hole 264 MAX™ [L2]
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
195 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8930 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
893W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
264 MAX™ [L2]
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 36.5A, 10V