ATMEGA644-20MUR
DigiKey Part Number
ATMEGA644-20MURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATMEGA644-20MURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATMEGA644-20MURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA644-20MUR
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7)
EDA/CAD Models
ATMEGA644-20MUR Models
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz