MSCSM120HRM052NG
DigiKey Part Number
150-MSCSM120HRM052NG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCSM120HRM052NG
Description
MOSFET 4N-CH 1200V/700V 472A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV), 700V 472A (Tc), 442A (Tc) 1846W (Tc), 1161W (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.2mOhm @ 240A, 20V, 4.8mOhm @ 160A, 20V
Manufacturer
Microchip Technology
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 18mA, 2.4V @ 16mA
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1392nC @ 20V, 860nC @ 20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
18100pF @ 1000V, 18000pF @ 700V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
1846W (Tc), 1161W (Tc)
Configuration
4 N-Channel (Three Level Inverter)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV), 700V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
472A (Tc), 442A (Tc)