MSCSM120HRM08NG
DigiKey Part Number
150-MSCSM120HRM08NG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCSM120HRM08NG
Description
MOSFET 4N-CH 1200V/700V 317A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV), 700V 317A (Tc), 227A (Tc) 1253W (Tc), 613W (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.8mOhm @ 160A, 20V, 9.5mOhm @ 80A, 20V
Manufacturer
Microchip Technology
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 12mA, 2.4V @ 8mA
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
928nC @ 20V, 430nC @ 20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12100pF @ 1000V, 9000pF @ 700V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
1253W (Tc), 613W (Tc)
Configuration
4 N-Channel (Three Level Inverter)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV), 700V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
317A (Tc), 227A (Tc)