PIC16F1826-I/MV
DigiKey Part Number
PIC16F1826-I/MV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1826-I/MV
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1826-I/MV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz