SMLJ90E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,517
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
KYOCERA AVX
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
160V Clamp 18.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
SMLJ90E3/TR13
DigiKey Part Number
SMLJ90E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ90E3/TR13
Description
TVS DIODE 90VWM 160VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
160V