GCJ21AR72E222KXJ1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 70
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3,355
Datasheet
In Stock: 0
TDK
2200 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GCJ21AR72E222KXJ1J
DigiKey Part Number
490-GCJ21AR72E222KXJ1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ21AR72E222KXJ1J
Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCJ21AR72E222KXJ1J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)