BUK7208-40B,118 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 142
Infineon Technologies
Infineon Technologies
In Stock: 81
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Vishay Siliconix
N-Channel 40 V 75A (Tc) 167W (Tc) Surface Mount DPAK
BUK7208-40B,118
DigiKey Part Number
1727-5245-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7208-40B,118
Description
MOSFET N-CH 40V 75A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2493 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
167W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 185°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA