UPJ1H330MED
DigiKey Part Number
493-17040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1H330MED
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1H330MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C