EEU-FC1H330 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 4,666
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 67
Nichicon
Nichicon
In Stock: 193
In Stock: 57
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1H330
DigiKey Part Number
P10320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H330
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1H330 Models
Ripple Current @ Low Frequency
169 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
260 mA @ 100 kHz
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.441" (11.20mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C