UPS1H330MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 57
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,304
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2,688
Direct
Panasonic Industry
Similar
Panasonic Industry
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Surge
Surge
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPS1H330MED
DigiKey Part Number
493-15839-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1H330MED
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPS1H330MED Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
42.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
650 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C