EEU-FC1H330B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1,693
Datasheet
Similar
Nichicon
Nichicon
In Stock: 193
In Stock: 57
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1H330B
DigiKey Part Number
EEU-FC1H330B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H330B
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1H330B Models
Ripple Current @ Low Frequency
169 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
260 mA @ 100 kHz
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.579" (14.70mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C