HG37-030-AB-00
DigiKey Part Number
563-HG37-030-AB-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HG37-030-AB-00
Description
24V DC PLANETARY GEAR MOTOR, 140
Detailed Description
DC Motor Gearmotor 140 RPM 24VDC
Category
RPM
140 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
13.88 / 98
Series
Size / Dimension
Round - 1.457" Dia (37.00mm)
Diameter - Shaft
0.236" (6.00mm)
Length - Shaft and Bearing
0.913" (23.20mm)
Gear Reduction Ratio
30
Voltage - Rated
24VDC