SE30R2NTCD
SE30R2NTCD
SE30R2NTCD
DigiKey Part Number
942-SE30R2NTCD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SE30R2NTCD
Description
STANDARD MOTOR 5300 RPM 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 5300 RPM 24VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
9.91 / 70
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Size / Dimension
Square - 1.181" x 1.181" (30.00mm x 30.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.512" (13.00mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.866" (22.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Connector
Motor Type
Brushed
Weight
0.463 lb (210.01 g)
Voltage - Rated
24VDC